Przeglądy rejestracyjne – co trzeba wiedzieć

Przegląd rejestracyjny, inaczej nazywany badaniem technicznym ma na celu stwierdzenie możliwości dopuszczenia pojazdu do ruchu. Jeśli jesteś w posiadaniu samochodu, zobowiązuje Cię to do regularnego poddawania go badaniom technicznym, a takie możesz wykonać w naszej Stacji Kontroli Pojazdu na ul. Wiślanej 21 w Łomiankach. Jeśli jeździsz bez ważnego przeglądu, musisz być świadomy tego, że grozi za to mandat w wysokości nawet 500 zł. Związane jest to z tym, że zły stan techniczny pojazdów pozostaje jedną z lekceważonych przyczyn wypadków drogowych lub stłuczek.

Przegląd rejestracyjny czy techniczny?

Kierowcy samochodów, którzy wybierają się na przegląd rejestracyjny, często wymiennie używają ze sobą pojęć, takich jak przegląd techniczny czy badanie okresowe – jednak to nie do końca to samo. Przegląd techniczny (okresowy) to przegląd dobrowolny, który możemy wykonać zgodnie z zaleceniami producenta samochodu lub według własnych potrzeb. Jego zakres obejmuje wymianę oleju i filtrów oraz sprawdzenie układów. Żeby wykonać przegląd techniczny, należy się udać do Autoryzowanej Stacji Obsługi w celu indywidualnych ustaleń. Inaczej wygląda sprawa, jeśli chodzi o przeglądy rejestracyjne – badanie techniczne jest obowiązkowe i trzeba je wykonywać co 12 miesięcy lub inaczej, zależnie od przepisów prawnych. Wykonuje się je w Stacjach Kontroli Pojazdów, a ich celem jest dopuszczenie samochodu do ruchu publicznego.

Co jest sprawdzane podczas przeglądu rejestracyjnego?

Przede wszystkim diagnosta sprawdzi oświetlenie samochodu i prawidłowe ustawienie świateł. Wymagana jest tu całkowita sprawność i działanie bez zarzutów. Dalszym krokiem jest przegląd stanu ogumienia. Jeśli będą widoczne na nich wyraźne ślady zużycia albo głębokość bieżnika będzie mniejsza niż 1,6 mm, diagnosta zleci konieczną wymianę opon. Podczas przeglądu rejestracyjnego zostanie też poddany ocenie stan szyb i karoserii. Auto nie przejdzie przeglądu, jeśli szyba w nim będzie pęknięta lub nadwozie będzie mocno skorodowane. Podczas przeglądu diagnosta sprawdzi również stan układu hamulcowego. Pomiar siły hamowania sprawdzany jest na stanowisku rolkowym. Końcowym etapem jest sprawdzenie stanu jednostki napędowej za pomocą pomiaru emisji spalin. Przegląd samochodu w tym zakresie ocenia możliwość wycieków płynów eksploatacyjnych. Co ważne, jeśli Twój samochód został wyposażony w instalację LPG, koniecznie zabierz ze sobą na przegląd samochodu dokument legalizacyjny butli LPG. Po sprawdzeniu ważności legalizacji i szczelności instalacji auto otrzymuje pozytywny wynik badania.