Po co robi się przeglądy?

Przegląd techniczny pojazdu jest konieczny, by został on dopuszczony do ruchu drogowego. Jego celem jest również cykliczna wymiana części eksploatacyjnych. Pojazd, który jest prawidłowo serwisowany, dzięki okresowej diagnostyce jest mniej awaryjny i może cieszyć się większą wartością na rynku wtórnym. Choć przegląd techniczny motocykli, ciągników rolniczych czy quadów różni się między sobą, jego cele są podobne. Taki przegląd można wykonać na ul. Wiślanej 21 w Łomiankach

Przegląd techniczny motocykli

Motocykl dopuszczony do ruchu drogowego co roku wymaga okresowego przeglądu technicznego. Stan pojazdu sprawdza diagnosta w stacji kontroli pojazdów. Przegląd techniczny motocykli ma na celu kontrolę stanu i bezpieczeństwa użytkowania go i nie wymaga specjalnego przygotowania z naszej strony. Wystarczy, że odwiedzimy stację kontroli pojazdów, mając ze sobą odpowiednie dokumenty. Podczas przeglądu sprawdzany jest numer seryjny ramy, sprawność oświetlenia i kierunkowskazy. Następnie kontroli zostają poddane hamulce, podnóżki i działanie sprzęgła. Diagnosta powinien też zwrócić uwagę na wysokość bieżnika ogumienia i głośność układu wydechowego.

Przegląd techniczny motorowerów

Przegląd techniczny motoroweru polega na sprawdzeniu sprawności i bezpieczeństwa użytkowania oraz czy jednoślad spełnia normy ochrony środowiska w zakresie emisji spalin i hałasu. Sprawdzany jest numer silnika i ramy, oraz w jakim stanie jest tablica rejestracyjna i czy numer zgadza się z dokumentem. Diagnosta sprawdza też napięcie łańcucha napędowego i pasa zębatego oraz hamulce, opony i światła.

Przegląd techniczny ciągnika rolniczego

Pierwszy przegląd techniczny ciągnika rolniczego należy wykonać w ciągu 3 dni od dnia rejestracji – będzie ważny przez kolejne 2 lata. Okresowo wykonuje się go co 2 lata. Elementy, które podlegają kontroli podczas przeglądu ciągnika, wyglądają podobnie, jak w przypadku samochodu osobowego – sprawdza się stan tablic rejestracyjnych i numeru VIN (musi być identyczny z tym, który znajduje się w dowodzie rejestracyjnym i na tabliczce znamionowej). Przegląd techniczny ciągników rolniczych obejmuje kontrolę działania hamulców, grubości okładzin i stanu elektroniki, a także szkodliwości dla środowiska (silnik i układ wydechowy).

Jak wygląda przegląd techniczny przyczepy?

Kontrola przyczepy przebiega standardowo – na początku sprawdzany jest numer tablic rejestracyjnych i numer VIN. Diagnosta sprawdza instalację elektryczną i przewody, za pomocą których przyczepa jest połączona z pojazdem. To bardzo ważny element, który wpływa na bezpieczeństwo. Poza tym na przeglądzie przyczepy sprawdzane są hamulce, oświetlenie i stan ogumienia. Wszystkie niezbędne zatrzaski muszą działać bez zarzutu. Specjalista weryfikuje też stan podwozia i czy nie jest ono skorodowane.

Przegląd techniczny quadów – co trzeba wiedzieć?

Quad zarejestrowany jako samochód osobowy podlega takim samym przepisom jak auto osobowe. Przegląd techniczny quadów obejmuje hamulce, lusterka, stan ogumienia, amortyzatory i oświetlenie. Co ważne, w przypadku, gdy quad zostanie zatrzymany do kontroli, osoba kierująca musi mieć ze sobą dowód rejestracyjny i dokument poświadczający ważne badania techniczne oraz ubezpieczenie pojazdu i prawo jazdy.