Badanie techniczne pojazdu – co najpierw?

Przepisy prawa określają obowiązek przeprowadzania okresowych badań technicznych pojazdu – takie możesz wykonać w naszej stacji kontroli pojazdów na ul Wiślanej 21 w Łomiankach. Sam przebieg takiego badania jest również ściśle określony przez obowiązujące prawo i zawiera informacje o tym, co składa się na przegląd samochodu. Każdy wynik badania odnotowywany jest w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zanim diagnosta w stacji kontroli pojazdów poprosi nas o wjechanie na ścieżkę diagnostyczną, pojazd musi przejść identyfikację. Podczas niej sprawdzane są jego cechy, a także ich zgodność z zapisami w dowodzie rejestracyjnym. Diagnosta sprawdza również oznaczenia samochodowe i tablice rejestracyjne.

Badanie sprawności pojazdu na przeglądzie

Badanie techniczne pojazdu składa się z etapów. Na początku na tzw. rolkach sprawdzany jest układ hamulcowy, skuteczność hamowania hamulca roboczego i postojowego oraz równomierny rozkład siły hamowania dla poszczególnych osi. Dalszym etapem jest sprawdzenie układu kierowniczego i zwrócenie uwagi na ustawienie kół, prawidłowości zamocowań i tzw. luzu na kierownicy, czyli wielkości ruchu jałowego. Podczas okresowego badania technicznego diagnosta będzie zobowiązany sprawdzić również widoczność i to, czy nic jej nie zakłóca podczas prowadzenia pojazdu przez kierowcę. Kontrola obejmie także wyposażenie elektryczne, w tym światła. Badanie techniczne samochodu polega też na dokonaniu oględzin kół, osi i zawieszenia pojazdu. Warto wiedzieć, że uszkodzenia i luzy wykryte podczas tej kontroli zdyskwalifikują pojazd. Wizyta w stacji obejmuje również kontrolę innych elementów, takich jak podwozie i nadwozie, rury wydechowe, siedzenie oraz elementy dodatkowe (jak np. pasy bezpieczeństwa, gaśnica itp.). Ostatnim sprawdzanym elementem jest uciążliwość ekologiczna pojazdu, czyli hałas i spaliny.

Stacja Kontroli Pojazdów – co warto sprawdzić przed wizytą?

Celem okresowego badania technicznego jest kontrola bezpieczeństwa elementów pojazdu. Kierowca samochodu nie jest w stanie sprawdzić ich samodzielnie. Natomiast to, co należy sprawdzić przed wizytą w stacji kontroli pojazdów, obejmuje elementy, które należą do zakresu regularnego sprawdzania przez kierowcę auta. Dotyczy to tego, czy pojazd ma kompletne oświetlenie, gaśnicę i trójkąt, oraz jaki jest stan opon. Dzięki temu nasze auto nie zostanie zdyskwalifikowane podczas badania technicznego z powodu podstawowych usterek, a także zwiększy nasze bezpieczeństwo na drodze. Resztą zajmą się specjaliści. Stacja kontroli pojazdów Łomianki oferuje profesjonalne badania techniczne – tel.: 509-509-145