Wypadek, kolizja? Konieczne jest badanie techniczne pojazdu

W przypadku posiadania auta zdarzają się sytuacje, w których trzeba wykonać badania techniczne, które wykraczają ponad te podstawowe. Jedną z takich sytuacji jest kolizja pojazdu lub wypadek drogowy, kiedy samochód ulega znacznemu uszkodzeniu. Należy wówczas przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne pojazdu po kolizji. Przeprowadza się je na wniosek organu dokonującego kontroli, czyli w tym przypadku policji. Wykonanie badania jest możliwe tylko w wyspecjalizowanej stacji, która posiada odpowiednie przyrządy do sprawdzenia geometrii kół. Policjant oddaje kierowcy dowód rejestracyjny tylko wtedy, kiedy ma pewność, że uszkodzenia pojazdu nie są na tyle poważne, by stanowić niebezpieczeństwo w kierowaniu autem.

7 dni na wykonanie badania technicznego

Kiedy auto wymaga naprawy, ale kwalifikuje się do dalszej jazdy w ocenie funkcjonariusza policji, kierowca otrzymuje zaświadczenie, że można z niego korzystać przez kolejnych 7 dni. Jednak zwykle nie jest to wystarczający czas, by zdążyć z naprawą i przeprowadzeniem badania kontrolnego (które wykonywane jest w Stacji Kontroli Pojazdów – ul. Wiślana 21, Łomianki). Dodatkowo jest to niewystarczający czas również, jeśli kierowca pojazdu czeka na decyzję swojego ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania. Co wtedy zrobić? Jest na to kilka gotowych rozwiązań.

Po pierwsze, badanie techniczne pojazdu po kolizji można wykonać w warsztacie, który ma własną Stację Kontroli Pojazdów. To niewątpliwie najbardziej wygodne rozwiązanie, gdyż oferuje wykonanie wszystkiego na miejscu. Można również wyrobić tymczasowe tablice rejestracyjne z czerwonymi literami i cyframi, w odpowiednim miejscowo Wydziale Komunikacji. Są one ważne przez 30 dni z możliwością przedłużenia o kolejne 14 dni. Finalnie możliwe jest wykonanie badania technicznego auta po kolizji i wynajęcie lawety, która zawiezie samochód do odpowiedniej Stacji Kontroli Pojazdów. Jest to rozwiązanie nieco bardziej skomplikowane pod względem logistyki i dosyć kosztowne.

Badanie techniczne pojazdu po kolizji – co dalej?

Trzeba pamiętać, że badanie techniczne pojazdu po kolizji to procedura dodatkowa. Co to oznacza? Że nie zmienia ona daty ważności i terminu corocznego przeglądu rejestracyjnego, nawet gdy oba badania wypadają tego samego dnia, co może się zdarzyć. Czasem może się również okazać, że trzeba będzie wykupić uzupełniającą ochronę ubezpieczeniową. Gdyby zaistniały kolejne szkody, pozostała suma, która została obniżona o tę skonsumowaną przy kolizji, może nie być wystarczająca.