Przegląd samochodu sprowadzonego z zagranicy

Przegląd samochodu z zagranicy określany jest jako pierwszy przegląd samochodu w kraju lub przegląd zerowy. Jest to obowiązkowy etap rejestracji pojazdu w naszym kraju. Można go wykonać w Stacjach Kontroli Pojazdu przy ul. Wiślanej 21 w Łomiankach. Pod względem sprowadzania samochodów z zagranicy Polska jest ogromnym rynkiem zbytu na tym polu. Do naszego kraju co roku sprowadza się około miliona używanych aut. Żeby można było swobodnie z takiego auta korzystać, należy je najpierw zarejestrować. Pomimo tego, że cały proces nie jest szczególnie skomplikowany, należy dopełnić kilku kluczowych formalności. Jedną z nich jest badanie techniczne pojazdów sprowadzonych z zagranicy. Co ciekawe, do kierunków, z których najczęściej sprowadzane są auta z zagranicy, należą: Niemcy, Francja, Austria, Dania, Belgia, Wielka Brytania i kilka innych.

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy?

Aby przeprowadzić przegląd techniczny auta sprowadzonego z zagranicy, potrzebne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. Pierwszym jest dowód rejestracyjny, gdy samochód osobowy nie pochodzi z kraju, który leży w Unii Europejskiej. Dowód rejestracyjny koniecznie powinien być przetłumaczony na język polski. Dalej należy okazać kartę pojazdu, jeśli taka została wydana. Koniecznie musimy przedstawić również umowę kupna – sprzedaży, ten ważny dokument również musi być przetłumaczony na język polski. Właściciel samochodu sprowadzonego z zagranicy ma obowiązek przedstawić też zaświadczenie o ważnym przeglądzie technicznym, potwierdzenie opłat urzędowych i dokument potwierdzający, że auto zostało wyrejestrowane za granicą. Obowiązkowo należy okazać potwierdzenie opłacenia akcyzy lub, jeśli mamy – potwierdzenie zwolnienia z opłaty. Do rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy potrzebny jest również wniosek o rejestrację auta, dowód tożsamości lub odpis z CEIDG i zagraniczne tablice rejestracyjne (ewentualnie oświadczenie o ich braku). Stacja diagnostyczna zadba o przeprowadzenie profesjonalnego badania technicznego, gdy właściciel pojazdu będzie dysponował niezbędnymi dokumentami.

Czy przegląd można wykonać na dowolnej stacji diagnostycznej?

Przegląd samochodu sprowadzonego z zagranicy można wykonać jedynie na Stacji Kontroli Pojazdów, która jest uprawniona do tego typu badań. Nie każda stacja diagnostyczna wykona badania techniczne. Punkty uprawnione do wykonywania badań technicznych tego typu, są oznaczone literą „d” – dotyczącą pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy za granicą.