Auto z instalacją LPG

Bezpieczeństwo na drodze zapewnia nie tylko odpowiednie dostosowanie prędkości do warunków panujących na trasie czy stosowanie się do znaków drogowych. Ważny jest również stan techniczny samochodu. A jeśli mamy pojazd z LPG – liczy się również sprawność zamontowanej instalacji. Charakterystyczne dla instalacji LPG w samochodzie jest to, że wymaga ona przeglądów na stacji diagnostycznej. Co ważne, badania techniczne pojazdów zasilanych gazem wymagają regularności. To badanie możesz wykonać w Łomiankach przy ul. Wiślanej 21.

Regularny przegląd auta z gazem – co trzeba wiedzieć?

Badania techniczne pojazdów zasilanych gazem wykonuje się co 12 miesięcy. Obowiązek ten dotyczy również nowych aut prosto z salonu, którym założyliśmy instalację LPG. Sam przegląd techniczny pojazdu zasilanego gazem jest droższy w porównaniu do pozostałych aut. Na dodatkowy koszt składa się specjalistyczny przegląd instalacji gazowej, a opłatę, niezależnie od końcowego wyniku, należy uregulować przed badaniem. Zanim udamy się do stacji kontroli pojazdów, należy się upewnić, że ma ona uprawnienia do przeprowadzenia badań technicznych pojazdów zasilanych na gaz.

Jakie dokumenty przygotować na przegląd auta zasilanego na gaz?

Do wykonania każdego badania technicznego pojazdu zasilanego na gaz niezbędny będzie dowód rejestracyjny. Diagnosta w stacji kontroli pojazdów będzie chciał sprawdzić, czy w dowodzie rejestracyjnym znajduje się zapis o LPG. Uwaga! W przypadku braku tej informacji diagnosta odsyła do urzędu, by zaktualizować niezbędne dane. Następny dokument, który trzeba przygotować, to świadectwo legalizacji zbiornika gazowego, czyli tzw. paszport. Jest to potwierdzenie, że butla spełnia określone wymagania techniczne do użytku w LPG, Transport Dozoru Technicznego dopuścił ją do eksploatacji oraz czy na pewno jest szczelna. Ostatnim dokumentem jest świadectwo legalizacji sposobu montażu instalacji gazowej. Dokument nie dotyczy pojazdów zasilanych gazem, które miały LPG zamontowane przed dniem 20.04.2001 r. W pozostałych przypadkach jest to niezbędny element, bez którego pojazd zasilany gazem nie uzyska pozytywnego wyniku badania technicznego.

Jaki jest koszt badania technicznego pojazdu zasilanego gazem?

Zapoznając się z tym tematem, nasuwa się też pytanie o koszt badania technicznego takiego auta. Jednorazowa cena przeglądu technicznego pojazdu zasilanego gazem wynosi 162 zł. Ważna uwaga dotyczy tego, że nie ma możliwości negocjacji tej kwoty. Wysokość ta jest określona ustawowo, więc jednakowa cena badania technicznego obowiązuje we wszystkich stacjach kontroli pojazdu.