Zatrzymany dowód rejestracyjny a badanie techniczne samochodu

Dowód rejestracyjny może być zatrzymany przez policjanta podczas kontroli drogowej z powodu złego stanu pojazdu lub nieważnego badania technicznego. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, policjant wyda Ci pokwitowanie, które określa przyczynę zatrzymania. W większości przypadków ważne jest ono 7 dni od daty wystawienia. To pokwitowanie umożliwia dojazd do stacji diagnostycznej. Badanie techniczne najlepiej jest przeprowadzić w czasie tych 7 dni, bo po tym czasie nie będziemy mogli poruszać się legalnie samochodem po drodze. Wiele zależy od tego, z jakiego powodu doszło do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Jeśli przyczyną jest niewykonanie badania technicznego pojazdu, należy sprawdzić, czy wszystko jest z autem w porządku, a następnie pojechać do stacji diagnostycznej. Badanie techniczne pojazdu po zatrzymaniu dowodu przez policję konieczne jest w przypadku przeróbek samochodu, zaniedbań lub zużycia się niektórych elementów. Badanie techniczne możesz wykonać w Łomiankach na ul. Wiślanej 21.

Kiedy policja może zatrzymać dowód rejestracyjny?

Policja, kiedy zatrzymuje pojazd, najczęściej robi to na podstawie jego wyglądu zewnętrznego. W większości przypadków zatrzymywane są samochody o złym stanie, który od razu rzuca się w oczy, jak również auta stare. Jeśli chodzi o działanie istotnych w kwestii bezpieczeństwa podzespołów, funkcjonariusz policji ma prawo wsiąść za kierownicę i poprowadzić pojazd. Poza tym rutynowa kontrola pojazdów przez policję sprowadza się do sprawdzenia dokumentów. W przypadku, gdy kierowca z jakiegoś powodu zapomniał o wykonaniu badania technicznego, dowód rejestracyjny zostaje zatrzymany do czasu wykonania go. Podczas kontroli drogowej funkcjonariusze sprawdzają też stan ogumienia i to, czy opony na jednej osi są jednakowe. Jeśli policja zauważy, że zostały założone różne modele opon na kołach tej samej osi, dowód zostanie zatrzymany.

 

Straciłem dowód rejestracyjny – co teraz zrobić? Badanie techniczne

 

Jeśli powód zatrzymania dowodu zagraża bezpieczeństwu, pojazd zostaje odholowany na parking na koszt kierowcy. Natomiast jeśli usterki nie są aż tak poważne, kierowca dostaje pokwitowanie umożliwiające tymczasowe użytkowanie auta do momentu, gdy zostanie poddane badaniu technicznemu, które wykonuje stacja diagnostyczna. Należy je wykonać w ciągu 7 dni od uzyskania odpowiedniego pokwitowania. Następnie z pozytywnym wynikiem należy udać się do wydziału komunikacji, by odzyskać dowód rejestracyjny. Mamy na to 30 dni od momentu wystawienia go przez diagnostę.